TÜRKİYE CUMHURİYETİ
       ADALET BAKANLIĞI
     DİYARBAKIR D TİPİ Y. GÜVENLİKLİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
Celal ARSLAN
Kurum Müdürü
RESMİ KURUMLAR

HAKKIMIZDA

Diyarbakır D Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Elazığ karayolu üzerinde, Diyarbakır Adalet Sarayına 18 Km. mesafede bulunmaktadır. Ceza infaz kurumunun inşasına 1995 yılında üç kuyu köyü mevkiinde 8 pafta 132 parsel 1.413.000 metre kare arazi üzerinde başlanmış, 28.12.2002 tarihinde tamamlanarak 22.12.2003 tarihinde hizmete açılmıştır.

Ceza İnfaz Kurumumuz 694 yatak kapasiteli olup mimari yapı itibariyle yıldız tipidir. Türkiye'de iki adet D Tipi Ceza İnfaz Kurumu bulunmaktadır. Bunlardan biri Denizli'de diğeri de Diyarbakır'da olup ismini şehirlerin baş harflerinden almaktadır.

Ceza İnfaz Kurumumuzun ısıtılması doğalgaz yakıtı kullanılan kalorifer sistemi ile sağlanmaktadır.Ceza İnfaz Kurumumuzun suyu DİSKİ tarafından karşılanmakla birlikte Açık Ceza İnfaz Kurumundan ortak olarak tüm kampüse su dağıtımı yapılmaktadır. Kurumumuzun tüm odalarında sıcak su tertibatı bulunmakta ve banyo ile diğer ihtiyaçların karşılanması için sıcak su verilmektedir.

Kurumumuzun elektrik ihtiyacı Tedaş tarafından sağlanmaktadır. Ayrıca elektrik kesintilerinde ihtiyacın karşılanması için Ceza İnfaz Kurumu içinde ve dışında jeneratörler bulunmaktadır.

Kuruma gelen ziyaretçilerin, nizamiye bölümünde biyometrik tanıma sistemleri(göz irisi tanıma) ile kayıtları yapılmaktadır. Jandarma ve Ceza İnfaz Kurumumuz personeli gözetiminde üst araması ve duyarlı kapı sistemi, getirilen eşyalarda ise X-Ray sistemi kullanılarak sakıncalı herhangi bir madde bulunmadığından emin olunan kişiler, biyometrik tanıma sistemine göz irisi tarattıktan sonra elektronik turnike kapılardan geçerek kuruma giriş yapabilmektedir. Bu arama Ceza İnfaz Kurumu personelleri ve tüm ziyaretçiler için uygulanmaktadır. (İris tanıma sistemleri, günümüz teknolojisinde tüm otoriteler tarafından en güvenilir biyometrik tanımlama sistemi kabul edilmektedir.Bununla birlikte tanımlama işleminin gerçekleşebilmesi için fiziksel temas gerekmediğinden diğer sistemlere oranla daha hijyen bir ürün olarak kabul edilmiştir.)

Ceza İnfaz Kurumumuzda görev yapacak yönetici ve hizmet personeli standartları önceden belirlenmiş olup,

Kurumumuzda 1 Kurum Müdürü, 3 Kurum 2.Müdürü ve;

a) Yönetim servisinde; İdare Memuru, Ambar Memuru ve Cezaevi Katibi,

b) Güvenlik ve gözetim servisinde; İnfaz ve Koruma Başmemuru ile İnfaz ve Koruma Memuru,

c) Teknik serviste; Bilgisayar Teknisyeni, Elektrik Teknisyeni, İnşaat Teknisyeni, Sıhhi Tesisat Teknisyeni, Teknisyen Yardımcısı,

d) Psiko-sosyal yardım servisinde; Psikolog, Sosyal Çalışmacı

e) Sağlık servisinde; Aile Hekimi, Diş Tabibi, Sağlık Memuru

f) Eğitim ve Öğretim servisinde; Öğretmen

g) İşyurdu servisinde; İşyurdu Müdürü, Sayman

h) Yardımcı hizmetler servisinde, Şoför, Kaloriferci, Aşçı, Hizmetli

olmak üzere yeteri sayıda personel görev yapmaktadır.

Diyarbakır D Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu personeli kanun, tüzük ve yönetmelikler çerçevesinde tutuklu ve hükümlülere her hangi bir ayrım yapmadan insan onuruna yakışır uygulamalara özen göstermekte, yasal hakların kullanılması için gerekli tüm olanakları sağlamakta, Anayasa ve kişisel haklara gerekli saygı ve özeni göstermektedir.

SİTEMİZİ
 
T.C. Adalet Bakanlığı Diyarbakır D Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Resmi Web Sitesi © 2016 Tüm Hakları Saklıdır.

Abdulkadir SÜMER