TÜRKİYE CUMHURİYETİ
       ADALET BAKANLIĞI
     DİYARBAKIR D TİPİ Y. GÜVENLİKLİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
İrfan GÜLTEKİN
Kurum Müdürü
RESMİ KURUMLAR

HAKKIMIZDA

       Diyarbakır D Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Elazığ karayolu üzerinde Adliye Sarayına 18 Km. mesafede bulunmaktadır. Ceza infaz kurumunun inşasına 1995 yılında üç kuyu köyü mevkiinde 8 pafta 132 parsel 1.413.000 metre kare arazi üzerinde başlanmış, 28.12.2002 tarihinde tamamlanarak 22.12.2003 tarihinde hizmete açılmıştır.

         Ceza İnfaz Kurumumuz 694 yatak kapasiteli olup mimari yapı itibariyle yıldız tipidir. Türkiye'de iki adet D Tipi Ceza İnfaz Kurumu bulunmaktadır. Bunlardan biri Denizli'de diğeri de Diyarbakır'da olup ismini şehirlerin baş harflerinden almaktadır.

       Ceza İnfaz Kurumumuzun dış güvenliği Diyarbakır Jandarma Alay Komutanlığına bağlı D Tipi Jandarma Bölük Komutanlığı tarafından sağlanmaktadır.

       Ceza İnfaz Kurumumuzun iç güvenliği, kanun, tüzük, genelge ve yönetmelikler doğrultusunda Kurum Müdürü ve 2.Müdürlerin talimatı doğrultusunda İnfaz ve Koruma Başmemuru ile İnfaz ve Koruma Memurları tarafından sağlanmaktadır.

       Kuruma gelen ziyaretçilerin, Nizamiye bölümünde kayıtları yapılıp Proxy kart verilmekte X-Ray ve duyarlı kapıdan asker ve personel gözetiminde üzerlerinde ve getirmiş oldukları eşyalarda herhangi bir sakıncalı madde olmadığından emin olunduktan sonra el ayası okunmak suretiyle girişleri sağlanmaktadır.

       Kurum öğretmenleri tarafından eğitim seviyesi tespit edilen hükümlü ve tutuklulara ihtiyaçlarına göre; 1.Kademe okuma yazma, 2.Kademe okuma yazma (İlkokul bitirme) kursları verilmektedir. Ayrıca Açık İlköğretim Okulu, Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim Fakültesi, ÖSS, KPSS, örgün orta öğretim, örgün Yüksek Öğretim vb. okullara devam eden hükümlü ve tutukluların kayıt, takip ve sınav işlemleri yapılmaktadır.

       Kurumumuzun ısınması merkezi kalorifer sistemi ile sağlanmaktadır. Kazan dairesinde 4 adet sıcak su tankı, 3 adet kalorifer kazanı olmak üzere toplam 7 adet kazan ve su tankı bulunmaktadır. Kurumumuzun tüm odalarında sıcak su tertibatı bulunmakta ve banyo ile diğer ihtiyaçların karşılanması için sıcak su verilmektedir.

       Ceza İnfaz Kurumumuzun su ihtiyacı 2 adet artezyen kuyusundan sağlanmaktadır. Bu kuyularda saniyede toplam 14 litre su akmaktadır. Kurumumuza ait 2 adet 500'er tonluk su depomuz bulunmaktadır. Bu suyun analizi periyodik olarak hıfzıssıha tarafından yapılmaktadır.

       Kurumumuzun elektrik ihtiyacı Tedaş tarafından sağlanmaktadır. Ayrıca elektrik kesintilerinde elektrik ihtiyacımızın karşılanması için Ceza İnfaz Kurumu içinde ve dışında jeneratörler bulunmaktadır.

     Ceza infaz kurumumuzda Aile hekimi, sağlık memuru ve diğer revir görevlileri tarafından revir hizmetleri verilmektedir. Dönüşümlü olarak İl Sağlık Müdürlüğü tarafından geçici görevli diş tabibi görevlendirilmektedir. Hükümlü ve tutukluların ceza infaz kurumumuza gelişlerin de aile hekimi tarafından ilk muayeneleri yapılmaktadır. Hasta olan hükümlü ve tutukluların tedavileri kurum revirinde yapılmakta gerektiğinde ileri tedavileri için bir üst kuruma (Devlet Hastanesi, Üniversite Hastanesi gibi) sevkleri yapılmaktadır. Ceza infaz kurumumuzda her yıl Verem Savaş Dispanseri tarafından verem taraması yapılmaktadır. Ayrıca bulaşıcı hastalıklar şube müdürlüğü ile irtibat kurulmak suretiyle ceza infaz kurumumuzda yatan tutuklulardan kan örneği alınarak bulaşıcı hastalıklar yönünden ( Hepatit- B) taramaları yapılmaktadır.

       D Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuzda personel ve hükümlü- tutuklular için kadrolu aşçı, hizmetli ve yeteri kadar da iyi halli hükümlü tarafından hijyenik koşullarda kurum mutfağından yemek tabelaları 2. Müdür başkanlığında hazırlanarak üç öğün yemek üzerinden pişirilerek dağıtımı yapılmaktadır. Ceza infaz kurumu mutfağında 3 adet soğuk hava deposu bulunmaktadır.

     Kapalı görüşler için karşılıklı telefon kullanılarak 36 kabinde görüşme sağlanmakta ayrıca milli ve dini bayramlarda bakanlıkça verilen açık görüşler için iki adet büyük açık görüş salonunda 30 dakikadan az ve 1 saatten fazla olmamak koşuluyla görüş yaptırılmaktadır.

     D Tipi Yüksek Güvenlikle Kapalı Ceza İnfaz Kurumu personeli ve ziyaretçiler duyarlı kapıdan geçtikten sonra üstleri ve eşyaları elle aranmakta ve X-Ray'a bağlı monitörlü eşya bandından geçirilerek incelenmesi yapılmaktadır. Bu arama ceza infaz kurumuna gelen tüm ziyaretçiler için uygulanmaktadır.

     Ziyaretçilerin beraberlerinde getirmiş olduğu eşyalar önce ön nizamiyede, sonra kayıt yerinde jandarma tarafından, ceza infaz kurumuna girişlerinde ise emanet eşya memuru tarafından detaylı bir şekilde araması yapılarak ceza infaz kurumuna alınmaktadır.

     D Tipi Yüksek Güvenlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu İş yurduna bağlı iki adet iç ve dış kantin olmak üzere 2 kantin, fotoğrafhane, cilt atölyesi, terzihane olup faal olarak hizmet vermektedir.

     Diyarbakır D Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu personeli kanun, tüzük ve yönetmelikler çerçevesinde tutuklu ve hükümlülere her hangi bir ayrım yapmadan insan onuruna yakışır uygulamalara özen göstermekte, yasal hakların kullanılması için gerekli tüm olanakları sağlamakta, Anayasa ve kişisel haklara gerekli saygı ve özeni göstermektedir.

SİTEMİZİ
 
T.C. Adalet Bakanlığı Diyarbakır D Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Resmi Web Sitesi © 2016 Tüm Hakları Saklıdır.

Abdulkadir SÜMER